skip navigation

Home

2017 STORM ROSTERS -- COMING SOON!

THANK YOU... to all those who attended the Storm tryouts. Our coaches and evaluators appreciate and recognize the effort all players put forth. The number of talented players in attendance at all ages was tremendous thus making the selection process one of our most difficult ever.

HS GIRLS  (2 Teams): Roster info and practice information will be emailed out by Saturday, March 25th 
 

ALL Players listed should plan on attending the first practice noted below. We will post final break down of teams in each age group after their practice. 

Boys 15U (Soph-to-be) - 2 teams possible 3 teams
--Practice FRIDAY 3/24 - 7:15 to 9:00pm at Cornerstone University--

Cayden Ball (Spring Lake); Ryan Bart (Kenowa); Andrew Carlson (Rockford); Ryan Chandler (Hudsonville); Ryan Corner (Allendale); Jared DeClark (NPC); William Dunn (Quincy); Ethan Folkert (Allendale); Darrion Gatson (Cassopolis); Henry Goldkuhle (TCC); John Holmes (GRC); Jordan Jackson (EK); TJ Kragt (Kenowa); Lamar Lee (Muskegon); Jack Long (GRC); Daaryon Love (EK); Cameron Martinez (MCC); Aiden McCahill (EGR); Vernon Nash (Muskegon); Blake Pedersen (West Ottawa); Max Perez (Hudsonville); Noah Pruitt (Okemos); Jacob Ritsema (Jenison); Billie Roberts (Muskegon) Owen Ross (GH); Mitchell Sambaer (Okemos); Kaden Seelye (Rockford); Prince Shame (EK); Drew Sinke (GH); Adam Strom (GH); Kyle Stump (PW); Jaydon VanDeusen (Grandville); Sam Vasiu (FHN); Issac Warning (Wayland); Liam Watters (Rockford); Soloman White (FHE)
Head Coaches: Alex Briggs (15u Director) & David Chana



Boys 16U (Junior-to-be) - Looking to field 3 teams
--Practice SUNDAY 3/26 - Time and Location TBA--
*Tentative time 5:00pm @ East Kentwood HS
Grant Baker (NPC); Mason Bakker (Zeeland West); Drew Bareno (Rockford); Nate Bareno (Rockford); Bobby Brandsen (Portland); Preston Briggs (TCC); Jalen Broussard (EGR); Justin Brown (Lakeshore); DeAndre Carter (Muskegon); DaVarius Carter (Mona); Elijah Daley (NPC); Clayton Dykhouse (Zeeland East); Gunnar Gustafson (Milford); Jovon Hernandez (Union); Dayton Keller (Lumen Christi); Sam Laczyuski (Haslett); Nate Leahy (St Patrick); CJ Marlow (Hackett Catholic); Emilio Martin (Union); Brandon Matthews (FHN); Taylor Mitchell (FHE); Drew Moore (FHN); Mitchell Mowid (Haslett); Noah Norton (TCC); Bradley Osborne (Hamilton); Ben Rosenthal (Mona); Rohpinder Singh (Kenowa); Trent Summerfield (FHN); Brady Swinehart (Ionia); Evan Thomas (Okemos); Eontee Tornes (Muskegon); Jose Torres (Union); Hayden Voss (Dansville); Dawson Wood (Cedar Springs)
Head Coaches: Doug Fleming (16u Director) & Dave Ingles & John Ford

 

Boys 17U (Senior-to-be)
--Practice SUNDAY 3/26 - Time and Location TBA--
*Tentative time 6:30pm @ East Kentwood HS

Elliot Bergsma (EGR); Jacob Boonysith (Jenison); Ben Davidson (St. Clair); Ryan Dunn (FHC); Evan Finch (Plainwell); Tyler George (FHC); Armoni Hall (EK); Payton Harley (Godwin); Jordan Henry (Okemos); Clinton Jefferson (Muskegon); Edriese Jenkins (Muskegon); David Kellah (Godwin); Drew Knickerbocker (Lapeer); Chase Kinzinger (Cedar Springs); Zak Lucas (Otsego); DeAvery Moore (EK); Brandon Paul (Sault Ste Marie); Tanner Reha (Dewitt); Colton Ritsema (Jenison); Willie Shanks (Muskegon); Darrion Turner (Parchment); Benson Vasiu (FHN); Blake Verbeek (Calvin Christian); Marty Ward (EGR)
Head Coaches: Jason Martin (17u Director) & Ken George

 

Grand Rapids Storm Basketball

    STORM MEDIA

    grstormbb Grand Rapids Storm grstormbb

    PLAYERS ON THE MOVE

    THANK YOU 2016 SPONSORS

    Sponsored by Dicks Sporting Goods

    Dicks Sporting Goods

    Visit Website
    Sponsored by Lake Michigan Credit Union

    Lake Michigan Credit Union

    Visit Website
    Sponsored by PowerStrength Training Systems

    PowerStrength Training Systems

    Visit Website
    Sponsored by Redell Elite Training

    Redell Elite Training

    Visit Website
    Sponsored by Kyle Visser

    Kyle Visser

    Visit Website